تبلیغات
روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
لینک دوستان
صفحات جانبی
کددکی که به تازگی به دنیا آمده است، توانایی خود را برای «دیدن» از طریق تفاوت گذران میان«روشنایی» و «تاریکی» آغاز می نماید. در مرحله بعد، حرکت را تشخیص می دهد، و پس از آن شکل و فرم را، شناختن رنگ آخرین مرحله رشد اوست. لذا تشخیص «تضاد» نخستین و ابتدائی ترین شکل ادراک بینائی است.
به نظر می رسد که ادراکات پیچیده انسان جزئی از وظایف پوسته مغزی (کرتکس) است که بخش «پیشرفته تر» مغز را تشکیل می دهد. توانایی شناختن و تشخیص یک عطر از عطر دیگر، یکی از وظایف پوسته مغز است، که در نتیجه آن، حس بویایی انسان تقویت می شود. اما وقتی بوی بدی به مشام ما می رسد، ما به طور طبیعی بینی خود را بالا می کشیم و گاهی اوقات نیز دچار دل بهم خوردگی و تهوع می گردیم. این واکنش ها در شمار وظایف پوسته مغزی نیست، بلکه از مراکزی در نقاط قدیمی تر و ابتدائی تر از مغز ما قرار دارد که بیشتر در کانون مغز ما قرار گرفته و مشابه مغزهای انسان های اولیه است. بینائی رنگ با هر دو بخش «پیشرفته تر» و «بدوی» مغز به یک اندازه اتباط دارد و بکر (Becker) در سال 1953 این موضوع را به اثبات رسانید. او ثابت کرد که شبکه های رشته های عصبی هسته های شبکیه چشم با مغز میانی (مغز میانی (مز انسفال) دومین حفره ی مغزی جنین است که بعداً اجسام چهار قلو و پایه های مغز را می سازد.)   و هیپو فیز در ارتباط هستند.
هیپو فیزیک غده درون ریز است که در نزدیک مرکز مغز قرار دارد و چند هورمون مهم را به داخل خون ترشح می کند. اهمیت این غده به قدری است که عنوان«رهبر ارکستر اند و کرین» را بر ان نهاده اند. زیرا ضمن کنترل سایر غده ها، برای مقاصددیگری نظیر کنترل رشد نیز به کار می رود.
تشخیص دادن رنگ، هویت آن، نامگذاری آن و هر نوع بازتاب زیبایی شناسی نسبت به آن، همگی آنها از وظایف پیوسته مغزی بوده و لذا همه این اعمال ثمره رشد و آگاهی هستند و یک پاسخ غریزی و واکنشی نمی باشند. از سوی دیگر، به نظر می رسد که وظایف قوه بینایی از لحاظ واکنشی و غریزی، شبکه عصبی «بکر» را تا مغز میانی ابتدائی دنبال کرده، در شرایط تضاد عمل کرده و از طریق غده هیپوفیز در سیستم های فیزیکی و غده ای تأثیر می گذارد، ولی نحوه آن تا کنون کاملاً روشن نشده است.
برچسب ها: رشد بینائی،  
[ دوشنبه 12 مرداد 1394 ] [ 06:28 ب.ظ ] [ علی احمدیان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Online User

دانلود آهنگ